«З 1 листопада українці не зможуть оформити спадщину чи дарування» - фейк в інтернеті



У соцмережах активно розпощується інформація, де йдеться про те, що з 1 листопада поточного року українці не зможуть вступити у спадок або оформити угоду договору дарування. У матеріалі інтернет-ресурс посилається на Постанову Кабінету Міністрів України №231. Нібито згідно з нею, суб’єкти оціночної діяльності більше не мають права визначати оціночну вартість рухомого і нерухомого майна. А ця процедура необхідна для оформлення як спадщини, так і угоди договору дарування. Матеріал настільки обурює людей, що вони активно його поширюють та «дізлайкають», не вдаючись у деталі.

ІРЦ «Правовий простір» попросив юриста офісу Мережі правового розвитку при ГО "Білозерський центр регіонального розвитку" прокоментувати цю інформацію та роз’яснити, чи дійсно ця Постанова несе таку загрозу, і люди з 1 листопада не зможуть оформлювати спадщину та дарування.

За словами юриста офісу В’ячеслава Ляха, статтю, про яку йде мова, постять вже декілька років, не змінюючи суті.

Постанова Кабінету Міністрів України від 4 березня 2013 року № 231 дійсно неоднозначна. Згідно з нею, люди не мають змоги оцінювати майно, а нотаріуси у свою чергу не можуть оформлювати спадщину чи договори дарування. Проте цю постанову розкритикували та у суді у 2015 році визнали незаконною.

Коментар юриста:

Відповідно до п.1.11 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 року № 296/5, «...Під час проведення операцій з продажу (обміну) фізичними особами об'єктів нерухомості у значеннях, наведених у Податковому кодексі України, а також в інших випадках, визначених законодавством України, нотаріус посвідчує відповідний договір за наявності оціночної вартості такого нерухомого майна...».

Якщо проаналізувати Постанову КМУ № 231, про яку йде мова в посиланні, то слід звернути увагу, що дійсно, п.1 Порядку проведення оцінки для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов’язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства, затвердженого Постановою КМУ від 04.03.2013 року № 231, передбачено, що «...Порядок визначає механізм проведення оцінки нерухомого та рухомого майна для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов’язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства, з метою обчислення доходу платника податку - фізичної особи від продажу (обміну) та іншого доходу такого платника податку у вигляді отриманої ним грошової компенсації від відчуження нерухомого та рухомого майна (крім випадків його успадкування та дарування), а також обчислення суми державного мита, податків та інших обов’язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства....».

В такому разі, громадянин який звертається до нотаріуса з питання спадкування або оформлення дарування нерухомого майна не має змоги провести оцінку майна, а нотаріус в свою чергу посвідчити угоду чи оформити спадщину.

Але, вищезгадана Постанова № 231, набрала чималої критики та зауважень, де 29.07.2015 року Вищий адміністративний суд України по справі № К/800/62987/13, постановив рішення, яким визнав незаконною та скасував постанову Кабінету Міністрів України від 4 березня 2013 року № 231 "Деякі питання проведення оцінки для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов'язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства".

Отже, на сьогодні, Постанова КМУ від 04.03.2013 року № 231, не має юридичної сили і питання щодо неможливості вступити в спадщину чи укласти договір дарування не порушується.

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження». Детальніше про діяльність мережі, засади та принципи роботи читайте на сайті «Правовий Простір».

Дописати коментар

0 Коментарі