Як отримати статус особи з інвалідністю внаслідок війни? Консультація юриста
Херсонщина постійно перебуває під вогневим ураженням, щоденні ворожі обстріли калічать та вбивають людей забираючи життя й здоров’я. З початком повномасштабної війни зростає кількість людей, які отримали травми чи втратили працездатність в наслідок мінно-вибухових травм.
Причинний зв’язок інвалідності з пораненнями чи ушкодженнями здоров’я, отриманими внаслідок дії вибухових речовин, боєприпасів або військового озброєння, встановлюється на підставі рішення відповідної міжвідомчої комісії з питань встановлення факту отримання особами поранень чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних від вибухових речовин, боєприпасів і військового озброєння (постанова КМУ № 452 від 05.05.2023 року)
Порядком встановлення зв’язку інвалідності з пораненнями чи іншими ушкодженнями здоров’я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2018 р. № 306 зі змінами, визначено процедуру встановлення зв’язку інвалідності з пораненнями чи іншими ушкодженнями здоров’я, одержаними особами від вибухових речовин, боєприпасів і військового озброєння.
Процедура передбачає подання письмової заяви до комісії при Міністерстві у справах ветеранів України у паперовій формі, зокрема засобами поштового зв’язку, або в електронній формі на офіційну адресу електронної пошти Мінветеранів.
До заяви додаються копії таких документів:
Копія паспорта громадянина України;
Копія ідентифікаційного номера або відмітки в паспорті про відмову його прийняття;
Висновок судово-медичної експертизи, що засвідчує факт отримання поранень чи інших ушкоджень здоров’я від вибухонебезпечних предметів;
Копія довідки медико-соціальної експертної комісії про групу і причину інвалідності або висновку лікарсько-консультативної комісії лікувально-профілактичного закладу про встановлення особі віком до 18 років категорії “дитина з інвалідністю”;
Довідка про відсутність (наявність) судимості (якщо особа має судимість – інформацію за якими статтями Кримінального кодексу України засуджено, та інформацію про зняття або погашення судимості);
Витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань про відкриття кримінального провадження стосовно факту одержання постраждалою особою ушкоджень здоров’я від вибухонебезпечних предметів та/або інших документів, які підтверджують залучення особи до кримінального провадження як потерпілої;
Копії первинної медичної облікової документації, форми яких затверджені МОЗ, інших документів (за наявності), які можуть засвідчити одержання постраждалою особою ушкоджень здоров’я від вибухонебезпечних предметів.
Статус інвалідності внаслідок війни визначає комісія МСЕК на основі висновку комісії при Міністерстві ветеранів, яка встановлює причинно-наслідковий зв’язок інвалідності та видає про це висновок, тобто після того, як буде рішення Мінветеранів, потрібно повторно звернутися до комісії МСЕК, щоб зазначити причину інвалідності «особа з інвалідністю внаслідок війни». І уже після цього звертатися до органу соцзахисту та оформити пільги та пенсію.
Це порядок визначений законодавчо, але не все так просто як здається з першого погляду, перш за все людина стикається з проблемами під час збору документів які необхідно долучити до заяви до комісії Мінветеранів.
Що потрібно?
По перше, оформити інвалідність - отримати довідку МСЕК з визначенням групи інвалідності, її причини, видом робіт рекомендованих людині за станом здоров’я. Для МСЕК потрібно зібрати необхідні документи: форму, заповнену лікарською комісією, оригінали довідок від лікарів, (медичні працівники, які надаватимуть першу медичну допомогу, мають обов’язково зазначити, що пацієнт отримав травму внаслідок мінно-вибухового поранення), оригінал та копію паспорта, медичну карту, а також трудову книжку та її копію.
Для того, щоб пришвидшити процес отримання інвалідності в наслідок поранень чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних від вибухових речовин, боєприпасів і військового озброєння треба обов’язково:
звернутися до Національної поліції, заявити про злочин, зафіксувати отримання ушкоджень здоров’я внаслідок мінно-вибухової травми та отримати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань;
Далі Поліція передає справу до СБУ, де нею займається слідчий, який має оформити документи необхідні для судово-медичної експертизи;
отримати висновок судово-медичної експертизи, що засвідчує факт отримання поранень чи інших ушкоджень здоров’я від вибухонебезпечних предметів.
Маючи всі необхідні документи формується заява до Мінветеранів за визначеною Порядком формою.
Серед пільг, які зараз реально отримувати, маючи статус інвалідності внаслідок війни: 100% знижка на комунальні послуги; безоплатні обстеження та диспансеризація, протезування, санаторно-курортне лікування, оздоровлення; ремонт і позачергове забезпечення житлом; позачергове забезпечення продовольчими товарами; низка послуг, які надають місцеві органи.
Якщо маєте питання та хочете розібратися саме зі своєю ситуацією, то звертайтесь на лінію підтримки ГО «Білозерський центр регіонального розвитку» за цим номером: (050)999-01-42. Консультації безкоштовні.
Консультацію підготувала Антоніна Тищенко
Дописати коментар
0 Коментарі