Як скласти обґрунтовану позовну заяву про позбавлення батьківських прав


Ініціювання процедури позбавлення батьківських прав на сьогодні є неймовірно розповсюдженим явищем, з прикрістю відзначають співробітники Білозерського офісу Мережі правового розвитку. Юрист Офісу В’ячеслав Лях подає поради та правову базу, що допоможуть скласти обґрунтовану позовну заяву про позбавлення батьківських прав.
Скадовчан та жителів району, які звертаються до Офісу при громадській організації «Білозерський центр регіонального розвитку» з проханням допомогти у питанні позбавлення батьківських прав, останнім часом побільшало.
Одна з них, пані Ілона*, розповіла, що має на утриманні малолітнього сина, батько якої не бере участі у його вихованні. Коли дитя народилося, тато знаходився у місцях позбавлення волі. Дотепер аліментів на утримання дитини не сплачує, та й взагалі на сьогодні місце його перебування невідоме. Відтак жінки прийняла рішення подати позов про позбавлення його батьківських прав – тільки так вона матиме шанс отримувати соціальну допомогу на сина.
Юрист В’ячеслав Лях допоміг Ілоні скласти обґрунтовану позовну заяву, де було описано всі обставини, що є доказами ухилення від виховання дитини, а також зазначено, що згідно до ст.150 Сімейного Кодексу України, батьки зобов’язані піклуватися про здоров’я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
Згідно ст.164 Сімейного Кодексу України мати, батьки можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона (він) ухиляється від виконання своїх обов’язків по вихованню дитини.
Відповідно, п.16 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 березня 2007 р. № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» передбачає, що особи можуть бути позбавлені батьківських прав лише щодо дитини, яка не досягла 18-ти років, і тільки з підстав, передбачених ст. 164 Сімейного Кодексу України.
Ухилення батьків від виконання своїх обов’язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема:
– не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення;
– не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей;
– не сприяють засвоєнню інтересу до її внутрішнього світу;
– не створюють умов для отримання нею освіти.

Зазначені фактори як кожен окремо, так і в сукупності, треба розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов’язками.
Відповідно до ст. 180 Сімейного Кодексу України, батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
У відповідності до ст. 150 Сімейного Кодексу України, батьки зобов’язані піклуватися про здоров’я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
У відповідності до ч.4 с.19 Сімейного Кодексу України, при розгляді судом спорів щодо позбавлення батьківських прав обов’язковою є участь органу опіки та піклування.

На даний час справа пані Ілони знаходиться на розгляді в суді. Якою буде подальша  доля родини, залежить від його рішення.

Дописати коментар

0 Коментарі