Що робити з домашнім насильством?


З 25 листопада по 10 грудня триває щорічна акція «16 днів проти насильства», ініційована Першим всесвітнім інститутом жіночого лідерства 1991 року. Власне тоді визначився зв’язок між насильством стосовно жінок та правами людей. Україна долучилася до цієї акції лише у 2001 році. В Україні, згідно з результатами опитування, 22% жінок у віці 15—49 років зазнали фізичного чи сексуального насильства хоча б раз у своєму житті. 90% випадків гендерного насильства вчиняється щодо жінок, і лише про 30% випадків насильства повідомляється.

Юристи громадської організації “Білозерський центр регіонального розвитку“ підготували роз’яснення для осіб, які опинилися в тяжких життєвих ситуаціях, потерпають від домашнього насильства і не знають куди звернутися за допомогою.

Згідно закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству, домашнє насильство – це діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

До спеціальних заходів щодо протидії домашньому насильству відносяться терміновий заборонний припис та обмежувальний припис стосовно кривдника.

Терміновий заборонний припис виноситься за заявою постраждалої особи, а також за власною ініціативою працівником уповноваженого підрозділу органів Національної поліції України за результатами оцінки ризиків, строком до 10-діб та вручається кривднику, а його копія - постраждалій особі або її представнику. Дія такого припису припиняється у разі застосування до кривдника судом адміністративного стягнення у вигляді адміністративного арешту або обрання щодо нього запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою у кримінальному провадженні. Кривдник, стосовно якого винесено терміновий заборонний припис, згідно з яким він повинен залишити місце спільного проживання (перебування) з постраждалою особою, зобов’язаний повідомити про місце свого тимчасового перебування уповноважений підрозділ органів Національної поліції України за місцем вчинення домашнього насильства.

Заява про видачу обмежувального припису подається до суду. В ній зазначаються один чи декілька заходів тимчасового обмеження прав кривдника або покладення на нього обов’язків (ст.26 закону):

1) заборона перебувати в місці спільного проживання (перебування) з постраждалою особою;

2) усунення перешкод у користуванні майном, що є об’єктом права спільної сумісної власності або особистою приватною власністю постраждалої особи;

3) обмеження спілкування з постраждалою дитиною;

4) заборона наближатися на визначену відстань до місця проживання (перебування), навчання, роботи, інших місць частого відвідування постраждалою особою;

5) заборона особисто і через третіх осіб розшукувати постраждалу особу, якщо вона за власним бажанням перебуває у місці, невідомому кривднику, переслідувати її та в будь-який спосіб спілкуватися з нею;

6) заборона вести листування, телефонні переговори з постраждалою особою або контактувати з нею через інші засоби зв’язку особисто і через третіх осіб.

Суд розглядає справу про видачу обмежувального припису не пізніше 72 годин після надходження заяви про видачу обмежувального припису до суду та видається на строк від 1 до 6 місяців. Не маловажним залишається те, що судові витрати, пов’язані з розглядом справи про видачу обмежувального припису, відносяться на рахунок держави, тобто для заявника є цілком безкоштовним. Про видачу обмежувального припису суд не пізніше наступного дня з дня ухвалення рішення повідомляє уповноважені підрозділи органів Національної поліції України за місцем проживання (перебування) заявника для взяття особи, стосовно якої видано або продовжено обмежувальний припис, на профілактичний облік, а також районні державні адміністрації та виконавчі органи сільських рад за місцем проживання (перебування) заявника.

Отримати безоплатну правову допомогу з питань захисту від домашнього насильства можна в офісі громадської організації 
за адресою: смт.Білозерка вул.Свободи 86-а 
або по тел. (05547)33-7-68, (095)087-48-60, (068)538-90-06.

Дописати коментар

0 Коментарі